Xolo Era HD is a not so powerful Android phone launched in 2015, counting with a Quad-Core processor running at 1200 megahertz, a quite big 5" display, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 5 MP front facing camera.
This phone is a very compact phone, considering it has a 5" display and it is only 5.58" long. The Xolo Era HD is extremely slim and good-looking, with a thickness of just 0.32 inches. This phone is just available in 16 777 216 color.
sells the Xolo Era HD with a Spreadtrum SC7731G system chip, holding a fast 1.2 gigahertz Quad-Core CPU with 1 GB RAM. A nice advantage of this phone is its quite large 8 GB internal memory and an SD memory slot, enough to store hundreds of apps and games without any problem.
The Xolo Era HD is equipped with two cameras, an 8 MP back side camera and a 5 mega-pixels front side camera. The Xolo Era HD can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
packed this device with a good looking 5" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes everything look very good.
This cellphone comes with a 2500 mAh inmense Li - Ion battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life.
The Xolo Era HD provides wi-fi connectivity (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot), 4G (HSPA+) internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connection type, over HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services.
The Xolo Era HD also features a couple of useful features as Bluetooth (2.1 ), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.58 x 2.78 x 0.32 inchesMetric14.17 x 7.06 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-12-16 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.