Xolo Era X is a mid-end cellphone, with a comfortable 5 inches screen, a high performance Quad-Core processor ticking at 1.5 gigahertz, and two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front side camera.
The Xolo Era X is only 5.73 inches long and 2.83" wide, but it still manages to hold a 5 inches screen. Being just 0.33" thick,the Xolo Era X is extremely thin and stilized. did a great job making this cellphone weight just 5.01 oz. justmade the Xolo Era X in color 16 777 216.
The Xolo Era X is equipped with a interesting 5-inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look beautiful.
sells the Xolo Era X with an extremely powerful 1.5 GHz Quad-Core processor, bundled in a Spreadtrum SC9830A system chip and a large 2 GB of RAM. A good advantage of this phone is its big 8 GB internal storage and a slot for external memory cards, allowing you to store hundreds of applications and games without any trouble.
The Xolo Era X features two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 MP front camera.
This cellphone counts with a big capacity 2500 mAh battery, enough to provide the Xolo Era X with an incredibly long battery life.
This phone counts with wi-fi connection (and it can be shared with other devices acting as a modem or router), 4G (LTE) fast internet connection and also HSPA+ internet connection, a lower speed 4G network and fast 3G connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
The Xolo Era X also comes with a couple useful features such as Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
In case want a social cellphone, this phone is the correct choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow, 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.33 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9830A |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.