Xolo LT2000 is a decent Android phone launched back in the year 2015, provisioned with a large 5.5 inches screen, a fast Quad-Core processor running at 1.2 GHz, an 8 MP back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
This phone is just available in 16 777 216 color. Being just 0.37" thick,this cellphone is very slim and good-looking. Even though the Xolo LT2000 just has 6" long, it still manages to hold a 5.5 inches screen.
This phone includes a nice 720 x 1280 (HD) 5.5" screen, which makes all images and videos look vivid.
sells this device with a Qualcomm Snapdragon 410 8916 system chip, holding a great performance 1.2 GHz Quad-Core CPU with 1 GB of RAM memory. This cellphone comes with an 8 GB interesting internal memory and an SD memory card expansion slot, allowing you to install a couple hundred apps without any trouble.
This device features two cameras, an 8 MP back side camera and a 2 MP front camera. This cellphone can also capture videos in 1920x1080 (Full HD).
This cellphone has a 2920 mAh inmense Li - Ion removable battery providing the Xolo LT2000 an extremely long battery duration.
This phone features Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G connectivity, over HSDPA technologies. The Xolo LT2000 doesn't use a sim card, because it isn't a GSM cellphone.
This phone also features some nice characteristics like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop, 4.4 |
| Dimensions: | 6.00 x 2.95 x 0.37 inchesMetric15.24 x 7.49 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-02-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2920 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.