Xolo One HD is a mid-to-low level device, counting with a Quad-Core processor clocking at 1.3 GHz, a quite big 5" display, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera.
Being just 0.37" thick,the Xolo One HD is thin and stilized. Whereas this phone is just 5.63 inches long, it's able to fit a a 5" screen. did an excellent job making this phone weight only 5.29 ounces. made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color.
This cellphone is equipped with a MediaTek MT6580M system chip, packing an extremely powerful Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz and only 1 GB of RAM which is a little bit low for such a powerful phone. This cellphone has an 8 GB quite big internal storage and a slot for an external memory card, enough to store hundreds of apps without any trouble.
The Xolo One HD has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. It is also able to capture videos in Full HD 1920x1080.
packed this cellphone with a good looking 5" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look great.
This cellphone comes with a 2300 mAh massive Li - Ion replaceable battery that can keep it running for several hours, but you may need to charge it if you use it too much.
The Xolo One HD has wifi connection (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G data connection, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
The Xolo One HD also features a couple of nice features as Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.63 x 2.86 x 0.37 inchesMetric14.3 x 7.26 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.