Xolo Prime is a little bit outdated Android phone launched many years ago, which counts with a 4.5-inches screen, a great Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front camera. Let's take a deeper view of what this phone can do.
sells this cellphone with an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1.3 gigahertz, included in a MediaTek MT6582M chip and only 1 GB RAM memory which is a little poor for a phone of this level. The Xolo Prime comes with aquite big 8 GB internal storage and an SD extension slot, which allows the user to store a couple hundred games and applications without worrying about space.
This cellphone is available only in color 16 777 216. This phone is very slim and stilized, with a thickness of just 0.37".
This phone is equipped with a good level 4.5" display with a 480 x 854 resolution, which makes everything look beautiful.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. This phone also shoots Full HD 1920x1080 videos.
The Xolo Prime features a 1800 mAh medium capacity Li - Ion battery that provides this cellphone a poor battery duration.
The Xolo Prime includes Wi-Fi capability (and it can be shared with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connectivity, which is not so fast as LTE networks and 3G fast data connection, using HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo Prime doesn't have a SIM card, because it is not a GSM cellphone.
This cellphone also comes with a few useful characteristics like Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.35 x 2.68 x 0.37 inchesMetric13.59 x 6.81 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-05-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.