Xolo Q1001 is a decent quality phone released some years ago, in 2015, including a great 1300 megahertz Quad-Core CPU, a 5" display, and two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
This phone ships with a high speed Quad-Core processor running at 1.3 GHz, included in the MediaTek MT6582M chip and only 1 GB of RAM memory which is a little bit poor for such a good phone. This phone has a quite large 8 GB internal storage and an external memory card slot, allowing the user to store hundreds of applications and games without running out of space.
Even though the Xolo Q1001 is just 5.63" long, it is able to fit a a 5 inches display. The Xolo Q1001 is slim, being just 0.37" thick. made the Xolo Q1001available only in 16 777 216 color.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera. It is capable of filming videos in 1920x1080 (Full HD).
packed this device with an average 5 inches display, and a resolution of 480 x 854 , making everything look nice.
The Xolo Q1001 packs a 2000 mAh mid capacity removable battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use.
This phone includes wifi connectivity (but it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot), HSPA+ (4G) connectivity, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo Q1001 doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled phone.
This cellphone also features a couple of useful characteristics like Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.88 x 0.37 inchesMetric14.3 x 7.32 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-03-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.