Xolo Q520s is a not so powerful Android cellphone launched back in 2015, packing a fast 1300 MHz Quad-Core processing unit, a medium sized 4 inches screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front facing camera. But it's time to get into much more detail.
equipped this cellphone with a great performance Quad-Core processor speeding at 1.3 gigahertz, included in the MediaTek MT6582M chip with 512 MB RAM. The Xolo Q520s comes with an average 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users considering that this phone also has an external memory slot to store songs, photographs and videos.
This phone is a very compact cellphone, taking into account that it packs a 4" screen and it's just 0" long and 0" wide. just offers this phone in color 16 777 216.
This device has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. This cellphone can also film videos in Full HD 1920x1080.
The Xolo Q520s has a good level 480 x 800 4" screen, which makes it hard to see the pixels that compose the screen.
The Xolo Q520s features a medium capacity 1820 mAh Li - Polymer replaceable battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it after some moderate use.
This phone includes WiFi connection (and it can share it with other devices around, acting as a wireless router), 4G (HSPA+) connectivity, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G internet connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo Q520s doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This phone also features some cool characteristics as Bluetooth (enables communication with other phones, computers and accessories), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-01-05 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1820 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.