Yezz Andy 3G is an outdated Android device, which features a fast 650 MHz processing unit, a little 2.8" touch-screen, and 2 cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
The Yezz Andy 3G is offerred in multiple color variations, black, purple, blue and white. This cellphone is much lighter than what you would expect from a phone like this. The Yezz Andy 3G is 4.23" long, it just packs a way smaller 2.8 inches screen. This phone is a little thick compared to nowadays phones, with a thickness of 0.59 inches.
This phone comes with a quite powerful processor ticking at 650 MHz and only 256 MB RAM memory. Helping with graphic rendering, the Yezz Andy 3G also has a 200 MHz PowerVR SGX540 GPU.
The Yezz Andy 3G is equipped with an average 320 x 240 (QVGA) 2.8-inches screen, making everything look quite good. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone has Wi-Fi connectivity (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Yezz Andy 3G supports dual SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers in the same device.
This cellphone has two cameras, a 3.2 MP back camera and a 0.3 MP front facing camera.
The Yezz Andy 3G also includes a few cool characteristics as Bluetooth and GPS, and some sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Yezz Andy 3G uses a 1000 mAh small sized Li-Ion battery that provides this device a not very long battery duration comparing with other similar devices. According to Yezz, this phone has an estimated 48 hs stand by time and a 3 hs talk time.
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | YZ11 |
| Dimensions: | 4.23 x 2.27 x 0.59 inchesMetric10.74 x 5.77 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 2.50 ouncesMetric70.87 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Purple and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 650 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX540 (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 48 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.