Yezz Andy 4.5M is a decent quality phone, having an extremely fast 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, a 4.5-inches screen, a 13 mega-pixels back side camera and a 1.3 MP front-facing camera.
Yezz decided to build this cellphone with a MediaTek MT6582M chip, backed up by a great Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz and only 1 GB RAM which is a little bit low for such a powerful cellphone. The Yezz Andy 4.5M comes with an average 4 GB internal memory, which is adequate for most users knowing that this phone also has an external SD slot .
Yezz didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.01 oz phone. Yezz is offering this cellphone in 16 777 216 color. This device is thin, being just 0.36" thick.
Yezz equipped this cellphone with a good looking 4.5 inches display, and a resolution of 480 x 854 , giving this cellphone a nice image quality.
The Yezz Andy 4.5M features wi-fi connectivity (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
This device features two cameras, a 13 MP back camera and a 1.3 MP front facing camera. It is also able to film 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
This phone also comes with a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone comes with a good 1500 mAh Li - Polymer replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.25 x 2.65 x 0.36 inchesMetric13.34 x 6.73 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.