Yezz Andy 4.7M LTE is a decently made cellphone, equipped with a medium 4.7" display, a great Quad-Core processor clocking at 1.3 GHz, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 megapixels front facing camera. Great! That's it? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
The Yezz Andy 4.7M LTE is a very compact cellphone, taking into account that it features a 4.7 inches display and it has just 5.35 inches long. This phone is extremely slim and practical, being just 0.35 inches thick. Yezz appears to have forgotten about weight optimization in this 6.14 oz phone. This phone is available just in 16 777 216 color.
Yezz equipped this device with an awesome 4.7" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look absolutely great.
This device is equipped with a MediaTek MT6735P system chip, packing a high performance Quad-Core processor ticking at 1.3 GHz with only 1 GB RAM memory which is a little disappointing for a phone this powerful. This phone has anice 8 GB internal storage and an external memory slot, allowing you to store hundreds of applications without any trouble.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 MP front facing camera. This cellphone also captures 1280x720 HD videos.
This phone has Wi-Fi capability (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, supported by HSPA technologies. This phone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone also includes a couple of interesting characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a 1800 mAh medium sized Li - Ion battery providing this phone with a below average battery life.
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.35 x 2.65 x 0.35 inchesMetric13.59 x 6.73 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.14 ouncesMetric174.07 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.