Yezz Andy 4EI2 is a not so powerful Android device, coming with a medium sized 4 inches screen, a good performance 1000 megahertz Dual-Core processing unit, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a deeper look at what this cellphone can give us.
This cellphone ships with a good performance Dual-Core processing unit ticking at 1000 megahertz, included in a MediaTek MT6572M system chip and 512 MB RAM memory. This cellphone counts with a 4 GB internal storage, a common amount that should be enough for the vast majority of users knowing that this phone also has an SD memory card expansion slot to store songs, photographs and videos.
Yezz just sells this device in color 262 144. Yezz made an excellent design job making the Yezz Andy 4EI2 weight just 3.88 oz. Even though this device is slim it's not so thin as many other phones on sale, with a thickness of 0.42 inches.
Yezz designed this device with a interesting 4-inches screen, and a resolution of 480 x 800 , making everything look beautiful.
The Yezz Andy 4EI2 has two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone offers WiFi capability (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connection type, which is not as fast as LTE networks and fast 3G data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. The Yezz Andy 4EI2 doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This phone packs a 1400 mAh medium sized Li - Ion battery that can keep this phone running for some hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage.
This phone also includes a couple of useful characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.76 x 2.54 x 0.42 inchesMetric12.09 x 6.45 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.