Yezz Andy 4EL2 LTE is a mid-to-low level device, coming with a Quad-Core processor running at 1000 megahertz, a medium 4 inches screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera. That's all? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
Yezz decided to design the Yezz Andy 4EL2 LTE using a MediaTek MT6735M chip, holding a fast Quad-Core processing unit speeding at 1000 MHz with 1 GB RAM memory. A nice advantage of this phone is its 8 GB quite big internal storage and a slot for SD memory cards, allowing you to store a couple hundred apps without any problem.
Yezz just sells this cellphone in 16 777 216 color. The Yezz Andy 4EL2 LTE is thin and looks really nice, although it's not close to being one of the thinnest cellphones you can find, with a thickness of 0.41 inches. Yezz has made a great job making the Yezz Andy 4EL2 LTE weight only 4.23 ounces.
This phone has two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front side camera. It can also capture 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
The Yezz Andy 4EL2 LTE includes a good looking 4 inches screen with a 480 x 800 resolution, making everything look very good.
This phone uses a 1600 mAh mid capacity Li - Ion replaceable battery that provides this device a not very long battery life comparing with other similar cellphones.
The Yezz Andy 4EL2 LTE has wi-fi capability (which can be provided to other devices acting as a modem), LTE 4G fast connection type and also HSPA+ internet connection, that is a lower speed 4G technology and 3G fast data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Yezz Andy 4EL2 LTE doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
The Yezz Andy 4EL2 LTE also features a couple of useful characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones and accessories), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.00 x 2.54 x 0.41 inchesMetric12.7 x 6.45 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.