Yezz Andy 5EI3 is a mid-to-low level Android cellphone, packed with a Dual-Core processor speeding at 1000 MHz, a good size 5" display, and two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front-facing camera.
Yezz decided to design the Yezz Andy 5EI3 using a good performance Dual-Core processing unit running at 1000 megahertz, included in a MediaTek MT6572M chip with 512 MB of RAM memory. This cellphone comes with a 4 GB internal storage, a moderate amount that should be enough for most users knowing that it also has a slot for external memory cards .
Yezz did a really good optimization job making this phone weight only 3.67 ounces. This device is only for sale in color 16 777 216. This cellphone just has 5.73 inches long, but it is able to fit a a 5" display. This phone is incredibly thin and comfortable, being just 0.35" thick.
The Yezz Andy 5EI3 features two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 MP front-facing camera.
Yezz designed this cellphone with a good level 5" display, and a resolution of 480 x 854 , providing this phone with a decent image quality.
This cellphone packs a 2000 mAh medium sized Li - Ion battery, which is quite low for a consuming cellphone like this.
This cellphone counts with wi-fi capability (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ data connection, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Yezz Andy 5EI3 uses two Micro SIM cards so it is able to work with two different phone numbers.
This phone also features a couple interesting features like Bluetooth (provides communication with other phones and accessories) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.73 x 2.96 x 0.35 inchesMetric14.55 x 7.52 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.