Yezz Andy 5M VR is a mid-to-low level Android cellphone, packed with a big 5 inches screen, an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. We will get a better idea about this cellphone's specs when we get into more details.
The Yezz Andy 5M VR is available just in color 16 777 216. The Yezz Andy 5M VR is very thin and stilized, with a thickness of just 0.35". Even though the Yezz Andy 5M VR is just 5.73" long and 2.96 inches wide, it manages to contain a 5 inches screen. This device is much lighter than what one would expect from a cellphone of this size.
This phone comes with a MediaTek MT6580 chip, which holds a high speed Quad-Core processor running at 1300 MHz and only 1 GB of RAM which is a little bit poor for a cellphone of this level. This cellphone has anice 8 GB internal memory and an external memory slot, enough to store a couple hundred games and apps without any problem.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front side camera. It is capable of shooting videos in 1920x1080 (Full HD).
Yezz equipped the Yezz Andy 5M VR with a interesting 5 inches display, and a resolution of 480 x 854 , which makes all photos and videos look quite colorful and brightful.
This phone has a medium sized 2000 mAh Li - Ion battery that provides this phone a poor battery lifecompared to other devices.
This phone has WiFi connection (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, over HSPA technologies. The Yezz Andy 5M VR has 2 Micro SIM cards so it can to use 2 different phone lines in the same cellphone.
This phone also includes a few useful features such as Bluetooth and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ MAX 1 Plus Dark Gray – Unlocked Smartphone – 5.5†HD+ IPS Screen – 16GB + 2GB, Android Pie, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.96 x 0.35 inchesMetric14.55 x 7.52 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.