Yezz Andy 5S LTE is a decent quality Android phone, packed with a pretty large 5" screen, a good performance Quad-Core CPU ticking at 1.2 GHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 megapixels front side camera. We will get a better idea about this cellphone's specs when we get into specific details.
This cellphone comes with a Qualcomm Snapdragon 410 8916 system chip, packing a great performance 1.2 gigahertz Quad-Core processing unit with 1 GB of RAM memory. A good feature of this cellphone is the 8 GB quite big internal storage and a slot for an external memory card, which allows you to install hundreds of applications and games without any problem.
This cellphone just has 0 inches long and 0" wide, but it still manages to hold a 5 inches display. The Yezz Andy 5S LTE is just available in 16 777 216 color.
This phone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 MP front-facing camera. It is also able to film videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
Yezz packed the Yezz Andy 5S LTE with a good level 5-inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes all photos and movies look very good.
The Yezz Andy 5S LTE provides wi-fi connectivity (which can be provided to other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, supported by HSPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled device.
This cellphone also features some useful features as Bluetooth (4.0 ), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Weight: | 5.15 ouncesMetric146 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.