Yezz Andy 5T is a bit outdated Android phone, provisioned with a pretty big 5-inches screen, a Quad-Core processor clocking at 1.3 gigahertz, and two cameras, a 13.1 MP back facing camera and a 5 MP front side camera.
This cellphone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.27". Though this phone only has 5.67 inches long, it is able to fit a a 5" display. The Yezz Andy 5T is much lighter than what one would expect from a cellphone of this size. This phone is just available in color 16 777 216.
Yezz decided to power this cellphone with a MediaTek MT6582 chip, backed up by a high performance 1.3 GHz Quad-Core processing unit with only 1 GB RAM memory which is a little bit poor considering its impressive processing power. This cellphone has a 4 GB internal storage, a moderate quantity that should be enough for the average user considering the Yezz Andy 5T also has an SD card slot to store photographs and videos.
This device features two cameras, a 13.1 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front camera. The Yezz Andy 5T can also shoot videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
This cellphone includes a interesting 720 x 1280 (HD) 5" display, which makes everything look great.
This cellphone uses a good 1800 mAh Li - Polymer replaceable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this.
This cellphone includes wifi connection (which it can provide to other devices around, acting as a wireless modem or router), 4G (HSPA+) internet connection, that is not as fast as LTE networks and fast 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
The Yezz Andy 5T also features a handful of useful features such as Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ MAX 1 Plus Dark Gray – Unlocked Smartphone – 5.5†HD+ IPS Screen – 16GB + 2GB, Android Pie, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.74 x 0.27 inchesMetric14.4 x 6.96 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 4.34 ouncesMetric123.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-450 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13.1 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.