Yezz Andy 5T LTE is a decent phone, coming with a good size 5-inches screen, a great 1.3 gigahertz Quad-Core CPU, a 13.1 megapixels back side camera and an 8 megapixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into more details.
Yezz decided to build this device with a MediaTek MT6735M chip, which holds a very powerful Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz and only 1 GB of RAM which is a little bit low for such a solid phone. A nice point of this device is the 8 GB quite large internal memory and a slot for an external memory card, allowing you to store a couple hundred applications without any problem.
This phone is much lighter than what one would expect from a phone this size. Yezz just offers this phone in color 16 777 216. The Yezz Andy 5T LTE is only 5.7" long, but it manages to hold a 5 inches screen. This phone is extremely thin and comfortable, being just 0.25" thick.
This cellphone features two cameras, a 13.1 mega-pixels back facing camera and an 8 megapixels front camera. This phone can also film 1280x720 HD videos.
Yezz designed the Yezz Andy 5T LTE with a nice 5-inches display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look vivid.
The Yezz Andy 5T LTE includes Wi-Fi connection (which can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, using HSPA and HSUPA technologies. This phone comes with two Micro SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers.
The Yezz Andy 5T LTE also includes some nice features like Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a 2350 mAh large Li - Ion non-replaceable battery that provides this device an average battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, whereas having 2350 mAh you will probably replace this cellphone before that happens.
YEZZ MAX 1 Plus Dark Gray – Unlocked Smartphone – 5.5†HD+ IPS Screen – 16GB + 2GB, Android Pie, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.70 x 2.78 x 0.25 inchesMetric14.48 x 7.06 x 0.64 cmImperial |
| Weight: | 5.22 ouncesMetric147.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2350 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13.1 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.