Yezz Andy 6Q is a mid-to-low level Android phone, having a high speed Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz, a 6-inches screen, a 13.1 megapixels back side camera and a 5 MP front facing camera.
This phone is powered by a high performance 1.3 GHz Quad-Core processing unit, bundled in a MediaTek MT6582 chip with only 1 GB RAM which is a little bit poor for such a great device. This phone has a 4 GB internal storage, a common amount that should be enough for the vast majority of users having that it also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos.
Yezz did a very good optimization job making the Yezz Andy 6Q weight only 5.64 ounces. This phone is slim and comfortable, being just 0.31" thick. This phone is just 6.5 inches long, but it is still able to fit a a 6 inches display. Yezz onlymade this cellphone in color 16 777 216.
The Yezz Andy 6Q features two cameras, a 13.1 MP back camera and a 5 megapixels front side camera. It is capable of shooting videos up to 1920x1080 (Full HD).
This cellphone includes a good level 6" screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone packs an incredible 3000 mAh Li - Polymer non-removable battery providing the Yezz Andy 6Q an incredibly long battery duration. An issue to take into account is that this phone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, though with its 3000 mAh you will probably replace this phone before that becomes an issue.
This phone offers wi-fi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connectivity, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Yezz Andy 6Q comes with two Micro SIM cards so it is able to work with 2 different phone lines at the same time.
This cellphone also comes with a couple interesting characteristics such as Bluetooth (enables communication with other phones and accessories), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ MAX 1 Plus Dark Gray – Unlocked Smartphone – 5.5†HD+ IPS Screen – 16GB + 2GB, Android Pie, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 6.50 x 3.31 x 0.31 inchesMetric16.51 x 8.41 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13.1 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.