Yezz Andy C5V is a mid-end Android device, which counts with a high speed Quad-Core CPU ticking at 1.3 GHz, a pretty large 5 inches screen, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front facing camera.
This device is only available in 16 777 216 color. While the Yezz Andy C5V is only 5.68" long and 2.88" wide, it's still able to fit a a 5" display. This phone is extremely slim and stilized, with a thickness of just 0.37 inches. It appears that Yezz didn't care much about the weight in this 6.35 ounces cellphone.
Yezz designed this phone with a good level 5" screen, and a 540 x 960 resolution, which makes everything look great.
Yezz sells this phone with a MediaTek MT6582M chip, which holds an exceptional Quad-Core processor clocking at 1300 megahertz with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for a phone of this quality. This phone comes with an 8 GB interesting internal storage and a slot for an external memory card, which allows the user to store a couple hundred games and apps without any problem.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 mega-pixels front side camera. It can also capture videos in 1280x720 (HD).
This cellphone counts with WiFi connection (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot), 4G LTE fast connection type and also HSPA+ internet connection, a slower 4G variation and fast 3G internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. The Yezz Andy C5V doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
The Yezz Andy C5V features a big capacity 2020 mAh Li - Ion removable battery, which is quite low for a thirsty phone like this.
This cellphone also includes some nice features like Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
YEZZ MAX 1 Plus Dark Gray – Unlocked Smartphone – 5.5†HD+ IPS Screen – 16GB + 2GB, Android Pie, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.68 x 2.88 x 0.37 inchesMetric14.43 x 7.32 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 20(800 DD), 3(1800), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.