Yezz Bonito is an outdated phone, which features a 1.3 MP back-facing camera and a small 2" screen.
Yezz made this cellphoneavailable just in a wide range of color options, black, purple, blue and white. Yezz has made a really good job making this cellphone as lightweight as 2.29 oz. This device isn't a compact phone, taking into account that it is 3.92" long,but it just holds a 2" screen. This cellphone is a little bit thick compared to nowadays cellphones, with its 0.53 inches thickness.
Yezz packed this device with a good level 2-inches screen, and a resolution of 176 x 220 , providing this cellphone with a nice graphic quality.
This device has a 176,13 MB internal storage, a low quantity that could be adequate for some basic users knowing that this phone also has an external memory card slot to store photographs and videos and even some apps that allow external memory installation.
The Yezz Bonito uses 2 SIM cards to be able to to work with two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This phone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back camera.
This cellphone packs a 800 mAh poor capacity Li-Ion battery, which is not really enough for a thirsty phone like this. Yezz informs a stand by time of 144 hs and a talk time of 3 hours for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ500 |
| Dimensions: | 3.92 x 2.12 x 0.53 inchesMetric9.96 x 5.38 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 2.29 ouncesMetric64.92 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Purple and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 176,13 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.