Yezz Bono 3G is an outdated phone, coming with a little 2 inches display and a 1.3 megapixels back camera.
This device isn't a compact phone, given that it is 4.36 inches long and 2.36" wide,but it just packs a 2" screen. The Yezz Bono 3G is available in many different color options, black, purple, blue, red and white. The Yezz Bono 3G is much lighter than what you would expect from a device of this size.
This cellphone is equipped with only a 1.3 MP back camera.
This cellphone is equipped with a good 2" display with a 176 x 220 resolution, which makes all photos and movies look quite colorful and brightful.
The Yezz Bono 3G has 3G connection type, over UMTS and EDGE technologies. This device has dual sim so it is able to work with two different phone numbers at the same time.
This device features a poor 1000 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a not very long battery life. Yezz claims this phone has a talk time of 4 hs and a stand by time of 180 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ700 |
| Dimensions: | 4.36 x 2.36 x 0.49 inchesMetric11.07 x 5.99 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 2.40 ouncesMetric68.04 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Purple, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.