Yezz Chico 2 is a not very powerful phone, which counts with a 1.8-inches display. Let's take a better view of what this cellphone can give us.
The Yezz Chico 2 counts with a 98,3 MB internal memory, a poor quantity that might be adequate for some users considering that it also has an external memory card slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
Yezz sells the Yezz Chico 2 in many different color options: purple, blue, red, white and gray. Yezz has made a great job making the Yezz Chico 2 weight only 1.94 oz. The Yezz Chico 2 is 4.13" long and 1.77" wide, but it's only able to hold a way smaller 1.8" screen. The Yezz Chico 2 is a bit thick for today's standards, with its 0.57 inches thickness.
This phone has no cameras at all.
The Yezz Chico 2 has a poor 1.8 inches screen with a 160 x 120 resolution, making images look less detailed.
This cellphone has dual sim cards to be able to to work with 2 different phone lines at the same time.
The Yezz Chico 2 counts with a poor 550 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. This cellphone has an estimated 150 hours stand by time and a 4 hours talk time according to Yezz.
In case want a phone for basic operations, this device is the correct option for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ201 |
| Dimensions: | 4.13 x 1.77 x 0.57 inchesMetric10.49 x 4.5 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Purple, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 98,3 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 550 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.