Yezz Chico 2C is a modest device, equipped with a small 1.8-inches screen and a 0.3 megapixels back camera.
The Yezz Chico 2C has a 98,3 MB internal memory, a poor amount that might be adequate for some basic users considering that it also has an external memory card slot to store photographs and videos and even some applications that allow external memory installation.
This phone is a bit thick for current standards, with a thickness of 0.57 inches. This phone is 4.13" long and 1.77" wide, it just packs a way smaller 1.8 inches screen. The Yezz Chico 2C feels much lighter than what one would think about a device of this size. Yezz offers this cellphone in many colors like black, blue, red, white and gray.
This cellphone is only equipped with a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
Yezz designed the Yezz Chico 2C with a poor 1.8 inches display, and a 160 x 120 resolution, making everything look worse than it really is.
This cellphone has 2 SIM cards so it is able to work with two different phone numbers and even different carriers in the same cellphone.
This phone counts with a 550 mAh small Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery life. According to Yezz, the Yezz Chico 2C has an aproximate talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ202 |
| Dimensions: | 4.13 x 1.77 x 0.57 inchesMetric10.49 x 4.5 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 98,3 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 550 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.