Yezz Clasico is a low-end phone, packing a 1.8 inches screen and a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
This phone counts with a 65,54 MB internal storage memory, which might be adequate for some users knowing that it also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos and even some applications that allow external memory installation.
The Yezz Clasico is a little bit thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.54 inches. The Yezz Clasico isn't a compact device, taking into consideration it is 4.04" long and 1.65 inches wide,but it only holds a 1.8 inches screen. Yezz offers the Yezz Clasico in a nice range of color variations, black, blue, red and gray. This cellphone feels much lighter than what one would think about a phone this size.
This cellphone has only a 1.3 MP back camera.
This cellphone has a poor 1.8" display with a 160 x 120 resolution, losing a lot of details in pictures and movies.
The Yezz Clasico supports dual sim cards so it can to use 2 different carriers or phone numbers.
This phone packs a 800 mAh small sized Li-Ion removable battery that provides this cellphone a below average battery life. Yezz afirms this phone has a talk time of 3 hs and a stand by time of 144 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ300 |
| Dimensions: | 4.04 x 1.65 x 0.54 inchesMetric10.26 x 4.19 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 1.76 ouncesMetric49.9 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.