Yezz Classic C20 is a low level device, coming with a 1.8 inches screen.
This device is much lighter than what you expect from a device this size. This cellphone isn't really a compact device, given that it is 4.13 inches long and 1.77 inches wide,but it just contains a 1.8 inches display. The Yezz Classic C20 is a little bit thick compared to nowadays phones, with a thickness of 0.57 inches. This phone is sold in a variety of colors: black, blue, red, white and gray.
Yezz equipped the Yezz Classic C20 with a mediocre 1.8 inches screen, and a 160 x 128 resolution, making it have a mediocre image quality.
The Yezz Classic C20 comes with two SIM cards so it can to use 2 different phone numbers in the same phone.
The Yezz Classic C20 doesn't have any cameras.
This phone packs a 550 mAh small sized Li-Ion battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. According to Yezz, the Yezz Classic C20 has a reported talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hours.
If you want a device for basic stuff, you will definitely be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Dimensions: | 4.13 x 1.77 x 0.57 inchesMetric10.49 x 4.5 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 550 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.