Yezz Classic C30 is a low end phone, packed with a 1.3 MP back-facing camera and a 2.2-inches display. Great! That's it? Not at all, it's just the beginning of this in-depth review.
Yezz made a great job making this phone as lightweight as 1.9 oz. Yezz is offering this cellphone in blue, white and gray. The Yezz Classic C30 is 4.33" long and 1.89 inches wide, but it is only able to pack a smaller 2.2 inches display. The Yezz Classic C30 is a little bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.52".
This phone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back side camera.
The Yezz Classic C30 has a poor 220 x 176 2.2 inches display, giving this device a poor graphic quality.
This device has dual SIM to be able to to use two different phone numbers and even different carriers in the same phone.
This cellphone packs a 1000 mAh small Li-Ion removable battery providing this phone with a not very long battery life. This cellphone has an aproximate talk time of 7 hs and a stand by time of 680 hours according to Yezz.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Dimensions: | 4.33 x 1.89 x 0.52 inchesMetric11 x 4.8 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 1.90 ouncesMetric53.86 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 680 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.