Yezz Classic CC10 is an outdated phone, equipped with a 0.3 mega-pixels back camera and a 1.8 inches screen.
The Yezz Classic CC10 is available in lots of color options, purple, blue, red, white and gray. The Yezz Classic CC10 feels much lighter than what one would expect from a cellphone like this. This phone is a little thick compared to current phones, with its 0.57" thickness. This phone is 4.13" long, it just holds a way smaller 1.8 inches screen.
This phone only has a 0.3 MP back facing camera.
This cellphone is equipped with a low level 160 x 128 1.8-inches display, making images look less detailed.
This device counts with a poor 550 mAh removable battery, which is quite low for a demanding device like this. According to Yezz, this phone has an estimated 150 hs stand by time and a 4 hours talk time.
This phone comes with 2 SIM cards so it can to use 2 different phone numbers or carriers in the same phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Also Known As: | Yezz Chico 2 |
| Dimensions: | 4.13 x 1.77 x 0.57 inchesMetric10.49 x 4.5 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Purple, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 550 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.