Yezz Fashion F10 is a low end cellphone, coming with a 1.3 megapixels back side camera and a compact 2.2" screen. Is that all? No, it's just the shortest summary on earth.
The Yezz Fashion F10 isn't a very compact cellphone, considering it is 4.02 inches long,but it only packs a 2.2 inches screen. The Yezz Fashion F10 is quite thick compared to current phones, being as thick as 0.54". Yezz has made a very good design job making this phone as lightweight as 2.54 ounces. Yezz made this phoneavailable only in lots of colors, black, blue, red and white.
This cellphone only features a 1.3 mega-pixels back camera. Additionally, this device's camera also features flash.
Yezz equipped the Yezz Fashion F10 with a low quality 2.2" screen, and a resolution of 176 x 220 , making everything in the screen lose details and definition.
This cellphone comes with two SIM cards so it can to work with two different phone lines or carriers in the same phone.
This phone has a mediocre 600 mAh Li-Ion removable battery providing this phone with a below average battery life. Yezz afirms this cellphone has a talk time of 5.5 hours and a stand by time of 400 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Also Known As: | Yezz Bonito BB |
| Dimensions: | 4.02 x 2.32 x 0.54 inchesMetric10.21 x 5.89 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.54 ouncesMetric72.01 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 600 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.