Yezz Moda is a quite basic cellphone, counting with a 2 megapixels back camera and a little 2.2" screen.
This cellphone counts with a 176,13 MB internal memory, which could be enough for some users knowing that it also has a slot for an external memory card to store photographs and videos.
Yezz made an amazing job making this phone as lightweight as 2.22 ounces. This cellphone is quite thick for today's standards, with its 0.51 inches thickness. While this phone is 4.07" long and 2.34" wide, it only comes with a much smaller 2.2 inches screen. Yezz offers this device in 2 color options, black and white.
The Yezz Moda only features a 2 megapixels back side camera.
This device is equipped with a interesting 240 x 320 (QVGA) 2.2" screen, which makes everything look good.
The Yezz Moda has dual SIM cards so it can to use two different phone lines in the same phone.
The Yezz Moda packs a 1000 mAh small sized Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage. According to Yezz, this cellphone has an estimated talk time of 3 hs and a stand by time of 180 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ600 |
| Dimensions: | 4.07 x 2.34 x 0.51 inchesMetric10.34 x 5.94 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 2.22 ouncesMetric62.94 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 176,13 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.