Yezz Ritmo 2 is a low level cellphone, having a 0.3 mega-pixels back-facing camera and a small 1.8" screen. Great! That's it? No, it's only the starting point of this extreme review.
This phone has a mediocre 49,15 MB internal storage, which could be enough for some users having that the Yezz Ritmo 2 also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos.
Yezz offers the Yezz Ritmo 2 in a variety of color options, black, purple, blue and white. Yezz made a really good job making this phone weight just 1.94 ounces. This cellphone is a bit thick compared to today's cellphones, with its 0.51" thickness. This phone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.07" long,but it only holds a 1.8" screen.
This cellphone includes a low level 1.8-inches screen with a 120 x 160 resolution, which makes all images and movies look like low resolution media.
The Yezz Ritmo 2 only has a 0.3 mega-pixels back camera.
This phone comes with two SIM cards so it's able to work with two different phone numbers or carriers at the same time.
The Yezz Ritmo 2 uses a 700 mAh small capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a consuming device like this. According to Yezz, this cellphone has an estimated stand by time of 144 hours and a talk time of 4 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ420 |
| Dimensions: | 4.07 x 2.23 x 0.51 inchesMetric10.34 x 5.66 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Purple and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 160 x 120 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 49,15 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 700 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.