Yezz Ritmo 3TV is a low-end cellphone, provisioned with a small sized 2-inches screen and a 1.3 MP back facing camera.
Yezz made the Yezz Ritmo 3TVavailable just in a nice range of color variations like black, blue, white and gray. This phone feels much lighter than what one would think about a cellphone this size. This device is quite thick for today's standards, being as thick as 0.51 inches. While the Yezz Ritmo 3TV is as big as 4.07" long and 2.23" wide, it only holds a way smaller 2" screen.
This cellphone has a small 98,3 MB internal storage memory, which may be enough for some users having that it also has a slot for an SD memory card to store pictures and videos.
The Yezz Ritmo 3TV has only a 1.3 mega-pixels back camera.
This phone includes a good 2" screen with a 240 x 320 (QVGA) resolution, giving this cellphone a nice graphical experience.
This phone uses a 700 mAh small sized Li-Ion removable battery providing this phone with a not very long battery life. Yezz reports a stand by time of 144 hs and a talk time of 4 hs for this device.
This phone comes with two SIM cards so it is able to work with two different phone numbers or carriers in the same phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ433 |
| Dimensions: | 4.07 x 2.23 x 0.51 inchesMetric10.34 x 5.66 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 200 pixels per inchMetric78.74 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 98,3 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 700 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.