Yezz Ritmo is an outdated device, provisioned with a 1.3 MP back side camera and a compact 1.8-inches screen.
Yezz has made a really good design job making the Yezz Ritmo as lightweight as 1.94 ounces. This phone is quite thick compared to current cellphones, being as thick as 0.53 inches. While this cellphone is 4.2" long and 1.78" wide, it only packs a way smaller 1.8 inches screen. The Yezz Ritmo is available in a variety of color variations, purple, pink, blue, red and gray.
The Yezz Ritmo comes with a 98,3 MB internal storage memory, a mediocre amount that may be enough for basic users considering it also has an SD card slot to store pictures and videos.
Yezz designed the Yezz Ritmo with a poor 1.8-inches screen, and a resolution of 160 x 120 , making everything look worse than it really is.
The Yezz Ritmo is only equipped with a 1.3 MP back camera.
The Yezz Ritmo has dual SIM so it's able to use 2 different phone numbers and even different carriers.
This cellphone packs a low capacity 800 mAh Li-Ion removable battery that provides the Yezz Ritmo a below average battery life comparing with other similar devices. Yezz afirms this cellphone has a 3 hs talk time and a 144 hours stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ400 |
| Dimensions: | 4.20 x 1.78 x 0.53 inchesMetric10.67 x 4.52 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Pink, Purple and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 98,3 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.