Yezz Zenior is a low end phone, featuring a little 1.8-inches screen and a 0.3 MP back side camera.
This cellphone has a mediocre 65,54 MB internal memory, which may be adequate for basic users considering it also has an SD memory card expansion slot to store photographs and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This cellphone is sold in many colors: black, yellow, red and gray. This phone is quite thick for today's standards, being as thick as 0.54 inches. This phone isn't a very compact phone, taking into consideration it is 4.48" long and 2.01 inches wide,but it just contains a 1.8" display. Yezz did an amazing job making the Yezz Zenior weight just 2.47 ounces.
This cellphone only features a 0.3 megapixels back-facing camera.
The Yezz Zenior is equipped with a low level 1.8-inches display with a 120 x 160 resolution, making it have a low resolution image quality.
This phone supports dual sim cards so it can to work with 2 different phone lines.
This cellphone packs a low capacity 1000 mAh Li-Ion removable battery that provides the Yezz Zenior a below average battery duration comparing with other similar phones. According to Yezz, this phone has an estimated 144 hours stand by time and a 3 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Product code: | YZ888 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.01 x 0.54 inchesMetric11.38 x 5.11 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.47 ouncesMetric70.02 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Red and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 160 x 120 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.