Zen Mobile 111 is a quite basic Android device, packing a 3.5 inches display, a 1 gigahertz processing unit, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This cellphone is only for sale in black color. This phone is just 0 inches long, but it manages to hold a 3.5 inches screen.
Zen Mobile equipped the Zen Mobile 111 with a good performance 1 gigahertz CPU and as little as 256 MB RAM memory.
The Zen Mobile 111 has two cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Zen Mobile packed this phone with an astonishing 3.5-inches display, and a resolution of x , providing this cellphone with a delightful graphic quality.
The Zen Mobile 111 features Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot). This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
The Zen Mobile 111 also includes a couple of interesting features such as Bluetooth (Yes ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a 1400 mAh medium sized battery that provides the Zen Mobile 111 a below average battery duration.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Pixel density: | 315 pixels per inchMetric124.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.