Zen Mobile Admire Sxy is a mid-end phone, provisioned with a great 1300 MHz Quad-Core processing unit, a medium sized 4.5 inches display, and two cameras, a 5 megapixels back camera and a 2 megapixels front side camera. Let's take a better look at what this cellphone offers to us.
This cellphone is available in two different colors, black and white. The Zen Mobile Admire Sxy is a compact phone, given that it packs a 4.5 inches screen and it only has 0" long and 0 inches wide.
This cellphone has a interesting 4.5 inches screen with a 480 x 854 resolution, giving this phone a detailed image quality.
Zen Mobile equipped the Zen Mobile Admire Sxy with a great Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz with only 1 GB RAM which is a bit disappointing for such a solid cellphone. This cellphone counts with an 8 GB quite large internal memory and a slot for SD memory cards, which allows you to store hundreds of apps and games without any trouble.
The Zen Mobile Admire Sxy offers Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot). The Zen Mobile Admire Sxy doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This phone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front facing camera. The Zen Mobile Admire Sxy can also shoot videos in 1280x720 (HD) at 30 fps.
The Zen Mobile Admire Sxy uses a good 1800 mAh Li - Ion battery that provides this phone a quite short battery duration comparing with other similar phones.
This device also features a handful of nice characteristics like Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.