Zen Mobile M12 is a modest phone, provisioned with a little 2.8" screen and a 1.3 mega-pixels back side camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into deeper details.
The Zen Mobile M12 just has 0" long, but it manages to hold a 2.8 inches screen. Zen Mobile made this device in red and white.
Zen Mobile equipped this cellphone with a nice 2.8 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look quite nice.
This cellphone supports dual SIM cards so it is able to work with 2 different phone lines or carriers in the same device.
This cellphone is equipped with only a 1.3 megapixels back facing camera.
The Zen Mobile M12 features a 1000 mAh small capacity replaceable battery providing this device with a not very long battery life.
Work Speaker for Zen Mobile M12 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.