Zen Mobile M22 is a low-end phone, packing a 2.2 inches display and a 1.3 mega-pixels back camera.
Even though the Zen Mobile M22 just has 0 inches long, it manages to pack a 2.2 inches screen.
This phone only features a 1.3 MP back side camera.
Zen Mobile packed this phone with a mediocre 2.2-inches screen, and a 144 x 176 resolution, giving this cellphone a low resolution image quality.
The Zen Mobile M22 features a 1200 mAh small capacity Li-Ion battery that can keep this phone running for many hours, although you will need to charge it if you use it heavily. Zen Mobile reports a talk time of 4.5 hs and a stand by time of 250 hs for this device.
This cellphone comes with two SIM cards so it can to work with 2 different carriers or phone numbers at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 144 pixels |
| Pixel density: | 103 pixels per inchMetric40.55 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.