Zen Mobile P36 is a low end phone, which features a 1.3 MP back-facing camera and a 3.2-inches screen. We will get a better understanding of this phone's wonders when we get into specific details.
This phone is a compact device, taking into consideration it packs a 3.2 inches screen and it only has 0" long. This cellphone is available just in color black.
This device only has a 1.3 megapixels back camera.
Zen Mobile designed this phone with a mediocre 3.2" screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a low resolution graphical experience. Its screen uses TFT capacitive technology, but it's not multi-touch.
This phone features a 1000 mAh small capacity Li-Ion battery, which is quite low for a device like this.
The Zen Mobile P36 has dual sim to be able to to work with two different carriers or phone lines.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.