Zen Mobile S15 is an outdated phone, equipped with a 3.2 megapixels back facing camera and a compact 2.4" screen.
The Zen Mobile S15 isn't a very compact cellphone, given that it is 4.45" long,but it only contains a 2.4" display. This device is quite thick for today's standards, being as thick as 0.51 inches. Zen Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 3.17 ounces device. Zen Mobile onlymade this phone in black color.
The Zen Mobile S15 includes a good 320 x 240 (QVGA) 2.4 inches display, making everything look quite vivid.
This cellphone only features a 3.2 MP back camera. To complete the camera, it also features flash.
This phone has 2 SIM cards so it's able to work with two different phone numbers or carriers at the same time.
This cellphone uses a poor capacity 1100 mAh Li-Ion battery providing the Zen Mobile S15 with a not very long battery duration. This phone has a reported 230 hours stand by time and a 4 hs talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Dimensions: | 4.45 x 1.97 x 0.51 inchesMetric11.3 x 5 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 230 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.