Zen Mobile U1 is a low end phone, provisioned with a good CPU speeding at 1000 MHz, a 3.5 inches multi touch screen and a 3.2 mega-pixels back side camera.
Zen Mobile made the Zen Mobile U1 in 2 different colors: black and white. This phone is a very compact device, taking into account that it features a 3.5" display and it is just 0" long and 0" wide.
Zen Mobile decided to build this phone using a quite powerful 1000 MHz processor.
This phone includes a nice x 3.5 inches display, giving this device a good image quality.
The Zen Mobile U1 only has a 3.2 mega-pixels back facing camera. To complete the camera, it also features flash.
This phone provides wi-fi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem) and 3G internet connection, over EDGE technologies. This phone supports dual sim so it is able to use 2 different carriers or phone lines.
The Zen Mobile U1 also comes with a handful of interesting characteristics as Bluetooth, GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone packs a low capacity 1200 mAh Li-Ion removable battery providing the Zen Mobile U1 with a poor battery duration. Zen Mobile informs a stand by time of 144 hours and a talk time of 5 hours for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.