Zen Mobile U4 is a low level device, equipped with a great performance CPU running at 1000 megahertz, a medium 4.3 inches multi touch display, a 3.2 megapixels back side camera and a 0.3 MP front side camera. Let's take a deeper view of what this cellphone can give us.
Zen Mobile decided to power this cellphone using a powerful 1 GHz processor with just 256 MB RAM. This phone counts with a 524,29 MB internal storage, a low amount that might be adequate for some basic users considering this phone also has an SD memory card expansion slot to store pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
Zen Mobile justmade this phone in black color. This phone is only 0" long and 0 inches wide, but it still manages to hold a 4.3" screen.
This cellphone counts with wi-fi connection (but it can't be shared with other devices acting as a wireless router or modem) and 3G internet connection, using EDGE technologies. This cellphone uses two SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers in the same phone.
The Zen Mobile U4 has two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. This camera also includes flash.
This phone also features a couple interesting features as Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Zen Mobile U4 features a 1500 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery life. Zen Mobile says this device has a stand by time of 168 hs and a talk time of 6 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Pixel density: | 134 pixels per inchMetric52.76 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 168 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.