Zen Mobile U5 is a quite basic Android cellphone, counting with a pretty big 5.2 inches multi touch screen, a good processing unit clocking at 1000 megahertz, and 2 cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
This cellphone ships with a fast 1 gigahertz processing unit. This phone comes with a poor 524,29 MB internal storage, which could be adequate for some users knowing that the Zen Mobile U5 also has an SD card slot to store photographs and videos.
This phone is a very compact cellphone, given that it has a 5.2" display and it's just 0 inches long.
This phone is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 0.3 MP front camera. The camera also includes flash.
Zen Mobile designed this phone with a low level 5.2" display, and a resolution of x , making it have a low level image quality.
This phone has a 2200 mAh large Li-Ion battery, which isn't very promising for a device like this. Zen Mobile informs a 8 hours talk time and a 240 hs stand by time for this phone.
The Zen Mobile U5 has Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a wireless router or modem) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone also includes some cool features as Bluetooth (provides communication with other cellphones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.