Zen Mobile ultrafone 101 is a modest Android phone, counting with a 3.5" display, a good performance 1 GHz CPU and a 2 megapixels back side camera.
This phone is available just in black color. Although the Zen Mobile ultrafone 101 just has 0" long and 0" wide, it still manages to contain a 3.5 inches display.
The Zen Mobile ultrafone 101 has a good 3.5" screen with a 480 x 320 resolution, which makes everything look good. Its screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Zen Mobile ultrafone 101 is powered by a powerful processor ticking at 1000 MHz with only 256 MB RAM.
This cellphone only features a 2 megapixels back-facing camera. This cellphone also includes flash.
This phone counts with a 1400 mAh medium capacity battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
This phone provides Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G internet connection, using EDGE technologies. The Zen Mobile ultrafone 101 comes with 2 SIM cards so it's able to use two different phone numbers.
The Zen Mobile ultrafone 101 also includes some interesting features as Bluetooth and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.