Zen Mobile Ultrafone 102 is a quite basic phone, equipped with a 3.5" capacitive touch-screen and a 2 MP back camera. We will get a better understanding of this phone's specifications when we get into specific details.
The Zen Mobile Ultrafone 102 is 4.89" long, but it is only able to hold a smaller 3.5" display. This device's thickness (0.43 inches) is a little bit far from current standards, but it still feels comfortable in the hand. Zen Mobile has made a very nice job making this cellphone weight just 3.35 oz.
Zen Mobile packed the Zen Mobile Ultrafone 102 with a nice 3.5 inches display, and a 480 x 320 resolution, providing this cellphone with an average image quality. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Zen Mobile Ultrafone 102 features wi-fi connection (although it can't share it with other devices acting as a wireless router or modem). This cellphone has dual sim cards so it's able to work with two different phone lines or carriers.
The Zen Mobile Ultrafone 102 only has a 2 MP back camera.
This cellphone also includes a couple of nice characteristics as Bluetooth and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a mid capacity 1500 mAh Li-Ion removable battery providing the Zen Mobile Ultrafone 102 with a not very long battery duration. This phone has an aproximate 192 hs stand by time and a 4 hs talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.89 x 2.57 x 0.43 inchesMetric12.42 x 6.53 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.