Zen Mobile Ultrafone 104 is a low-end device, equipped with a 3.5" display, a 1000 megahertz Dual-Core processing unit, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. But it's time to get into a bit more detail.
Even though this cellphone only has 0 inches long, it still manages to pack a 3.5" display. Zen Mobile made the Zen Mobile Ultrafone 104available only in color white.
The Zen Mobile Ultrafone 104 is equipped with a nice 320 x 480 3.5-inches display, which makes all images and videos look good.
Zen Mobile decided to equip this phone using a powerful 1000 MHz Dual-Core CPU and just 256 MB RAM memory.
This cellphone is equipped with two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
This cellphone uses a 1350 mAh mid capacity Li - Ion removable battery, which is not really enough for a consuming cellphone like this.
The Zen Mobile Ultrafone 104 features wi-fi connection (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot). This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This cellphone also features a couple of nice characteristics like Bluetooth (Yes ), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.