Zen Mobile Ultrafone 105 3G is a not very powerful cellphone, which counts with a fast 1.2 GHz CPU, a 3.5 inches screen, a 3.2 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
This cellphone is offerred in 2 different color options, black and white. This device is a very compact phone, considering it features a 3.5 inches screen and it is only 0 inches long.
Zen Mobile equipped the Zen Mobile Ultrafone 105 3G with a great performance CPU ticking at 1200 megahertz with just 256 MB RAM memory. This cellphone comes with a decent 2 GB internal storage, which is enough for most users considering that this cellphone also has an SD card slot .
This phone has two cameras, a 3.2 megapixels back facing camera and a 1.3 MP front facing camera.
Zen Mobile designed the Zen Mobile Ultrafone 105 3G with a nice 3.5" display, and a resolution of 320 x 480 , which makes everything look quite good.
This phone provides WiFi capability (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). The Zen Mobile Ultrafone 105 3G doesn't have a sim card, because it is not a GSM cellphone.
This device comes with a 1600 mAh mid capacity replaceable battery providing this cellphone with a below average battery life.
This phone also includes a couple of cool features as Bluetooth (Yes ), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.