Zen Mobile Ultrafone 105 pro is a low end device, coming with a great performance Dual-Core CPU running at 1 gigahertz, a 3.5-inches display, a 2 MP back camera and a 0.3 MP front-facing camera.
Zen Mobile is offering this phone in a nice range of color variations like black, red, white and yellow. This phone is a compact cellphone, given that it features a 3.5" screen and it is only 0 inches long.
The Zen Mobile Ultrafone 105 pro is equipped with a nice 320 x 480 3.5 inches display, providing this phone with a mid level image quality.
Zen Mobile decided to power this cellphone using a fast Dual-Core processing unit speeding at 1 GHz with just 256 MB RAM.
This phone has two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
This cellphone uses a 1200 mAh small sized battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
The Zen Mobile Ultrafone 105 pro includes WiFi connection (but it can't be provided to other devices acting as a wireless modem or router). This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
The Zen Mobile Ultrafone 105 pro also comes with some cool characteristics like Bluetooth (Yes ), GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Red, White and Yellow |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.