Zen Mobile Ultrafone 108 is a quite basic phone, packing a good performance processing unit running at 1 GHz, a 4 inches display, and 2 cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
Zen Mobile justmade this phone in black color. This cellphone is a very compact cellphone, given that it packs a 4 inches display and it's just 0" long and 0 inches wide.
This phone is equipped with a very good 4-inches display with a 480 x 800 resolution, which makes it hard to see the pixels composing the display.
This phone is equipped with a great performance 1 GHz CPU and only 256 MB RAM memory.
This phone provides Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
The Zen Mobile Ultrafone 108 has two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This cellphone also features a handful of nice features such as Bluetooth (Yes ), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone packs a 1400 mAh medium capacity Li - Ion replaceable battery that provides this phone a quite short battery life comparing with other similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.