Zen Mobile Ultrafone 109 is a low-end phone, including a 3.5-inches display, a processor running at 1 GHz, and 2 cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front side camera. We will get a better idea about this device's pros when we get into specific details.
This phone is quite a compact cellphone, given that it features a 3.5" screen and it is only 0" long and 0 inches wide. This cellphone is available just in black color.
Zen Mobile packed this cellphone with an average 3.5" screen, and a resolution of 320 x 480 , giving this phone a good graphical experience.
Zen Mobile sells this device with a fast 1 GHz CPU with as little as 256 MB RAM.
The Zen Mobile Ultrafone 109 has WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a router). This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This device has two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 MP front side camera.
The Zen Mobile Ultrafone 109 also comes with a few nice characteristics like Bluetooth (allows communication with other cellphones and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device uses a poor 1200 mAh Li - Ion replaceable battery, which is not really enough for a consuming phone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.