Zen Mobile ultrafone 303 Power is a modest Android cellphone, packing a good performance 1000 megahertz Dual-Core CPU, a medium sized 4 inches display, a 5 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a deeper look at what this phone has to offer.
Zen Mobile sells the Zen Mobile ultrafone 303 Power with a great performance Dual-Core processing unit ticking at 1000 megahertz and only 256 MB of RAM.
This phone is for sale in 3 color options, black, blue and white. The Zen Mobile ultrafone 303 Power is only 0 inches long and 0" wide, but it is able to fit a a 4 inches screen.
This phone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front side camera. The camera also features flash.
Zen Mobile designed this cellphone with a good level 4-inches screen, and a 800 x 480 resolution, making everything look very good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone offers wifi connection (although it can't provide it to other devices acting as a wireless modem). This cellphone has two SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines.
This cellphone also includes some nice features like Bluetooth and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a good 1500 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery life.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.